Kütüphane Haftası

KÜTÜPHANE HAFTASI

Kütüphane Haftası; Türkiye’de 1964 yılından beri Mart ayının son pazartesi günü ile başlayan hafta kutlanır. Bu yıl da Kütüphane Haftası bu yıl 27 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında kutlanıyor.

Her kitap yeni bir dünya, yeni bir evrendir. Yeniyi, farklı olanı, yaşanmışı, yaşanma olasılıklarını ve düşsel dünyaları merak edenlerin büyüsünden vazgeçemediği bir olgudur kitap. Bu olgunun vazgeçilmezleri çoğaldıkça kitaplıklar oluştu. Kitaplık yetmeyince kütüphaneler doğdu.

Türkçedeki kütüphane ise, Farsça ve Arapça kökenli kütüb (kitaplar) ile Farsça hane (ev) sözcüklerinden türemiştir ve kitapların evi anlamına gelmektedir.

Dünyada ilk kütüphaneyi Asurlular MÖ. 7. yüzyılda kurmuştur. Asurluların son kralı olarak bilinen Asur Bani Pal ilk kütüphaneyi kuran kişidir.

Türkiye’nin devlet eliyle kurulan ilk kütüphanesi Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Sultan 2. Abdülhamid‘in direktifleriyle 24 Haziran 1884 tarihinde, Beyazıt Külliyesi’nin imaret kısmında hizmete açıldı.

Kütüphaneler Haftası; kitabı, okumayı anımsatmak, insanları, sanatın, bilimin yörüngesine çekmek için… Hayatlarımızı daha değerli hale getirmek istiyorsak geçen zamanlarımız harcamamış olmalıyız. Bununda en kazançlı yolu okumaya ayrılmış vakitleri artırmaktır.

Frans Kafka‘nın söylediği gibi “Kitap, içimizdeki donmuş denizin buzlarını kırmaya yarayan bir gereçtir.

O nedenle okuyalım ve okutalım, örnek olalım.

Hepiniz sevgiyle ve onda kalın.

Rukiye ORHAN

Eğitim-Aile Danışmanı

Eğitim Sorunları Derneği (ESODER) Başkanı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*